Aktualna sytuacja drużyny Azotów-Puławy

24 maj 2023 |

Zwycięstwem nad Sandra SPA Pogonią Szczecin w 26.serii gier zawodnicy klubu KS Azoty-Puławy S.A zakończyli rozgrywki PGNiG Superligi sezonu 2022/2023. Drużyna prowadzona przez trenera Roberta Lisa w 26 rozegranych meczach zdobyła 44 punkty zapisując na swoim koncie 15 zwycięstw i 11 przegranych.

Taki dorobek punktowy pozwolił na zajęcie szóstego miejsca w końcowej tabeli sezonu. Sezonu, w którym niebiesko-biało-czerwoni musieli zmagać się z wieloma poważnymi kontuzjami kluczowych zawodników: Michała Jureckiego, którego kontuzja okazała się na tyle poważna, że wykluczyła go z większości gier oraz Mateusza Zembrzyckiego, który zmuszony był pauzować aż 7 miesięcy oraz Vadima Bogdanowa, którego kontuzja kolana wykluczyła z gry w całym sezonie. Azoty-Puławy w tej niekomfortowej dla siebie sytuacji robiły wszystko co w ich mocy aby jak najlepiej uzupełnić powstałe wyrwy w składzie, które niestety w kluczowych momentach gier ligowych dały o sobie znać, co pozwoliło Azotom osiągnąć wspomniane szóste miejsce w lidze oraz awansować do półfinału Pucharu Polski, w którym musieli zmierzyć się i uznać wyższość wicemistrza Polski i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów – Orlen Wisły Płock.

Z przedsezonowych założeń postawionych przed drużyną, czyli: brązowego medalu PGNiG Superligi, wywalczenia miejsca premiującego do gry w europejskich pucharach oraz awansu do półfinału Pucharu Polski, drużynie udało się zrealizować ostatni z założonych celów.

Wraz z zakończeniem rozgrywek ligowych sezonu 2022/2023 z pierwszą drużyną Azotów-Puławy żegna się trener zespołu Robert Lis oraz trójka zawodników: wspominany już bramkarz Vadim Bogdanow, a także Bartosz Kowalczyk i Ignacio Valles Beccera.

Chcąc powrócić na podium krajowych rozgrywek klub kompletuje i uzupełnia skład pierwszej drużyny. Do powracającego do dobrej formy Mateusza Zembrzyckiego oraz odkrycia sezonu Wojciecha Boruckiego dołączy wychowanek Azotów-Puławy i absolwent SMS Płock, młodzieżowy Reprezentant Polski, Paweł Ciupa, który w rozgrywkach Mistrzostw Polski Juniorów stanowił filar obrony puławskiej drużyny. Lewe skrzydło zespołu stanowić będą zdobywca 134 bramek w sezonie Piotr Jarosiewicz oraz Kamil Konieczny i Tobiasz Górski, którzy w sezonie 2022/2023 debiutowali w najwyżej klasie rozgrywkowej. Wraz z wracającym do zdrowia kapitanem drużyny Michałem Jureckim oraz drugim z doświadczonych zawodników Kacprem Adamskim lewe rozegranie uzupełni wychowanek klubu Jan Antolak, który w minionym sezonie niejednokrotnie pokazał swoją wartość na boisku. W związku z koniecznością uzupełnienia składu o środkowych rozgrywających klub aktualnie prowadzi zaawansowane rozmowy z zawodnikami, którzy zastąpią odchodzących Kowalczyka oraz Vallesa. Boris Zivković, który w tym sezonie przedłużył kontrakt o kolejne dwa lata wraz z wieloletnim reprezentantem Polski Rafałem Przybylskim będą stanowić o sile prawego rozegrania Azotów-Puławy. Z kolei na pozycji prawoskrzydłowego ponownie zobaczymy Dawida Fedeńczaka oraz Marka Marciniaka, którzy nieraz zaskakiwali obronę rywali efektownymi bramkami. Uzupełnieniem pierwszej linii będzie Kelian Janikowski, który doskonale wkomponował się w drużynę po transferze z TORUS Wybrzeża Gdańsk oraz reprezentant Ukrainy Dmytro Tiutiunnyk. Do dwójki doświadczonych zawodników na kole dołączy również młody absolwent SMS Płock, reprezentant kraju w grupach młodzieżowych Ignacy Jaworski, który będzie zdobywał pierwsze doświadczenia na parkietach PGNiG Superligi.

Ponadto klub prowadzi negocjacje z kilkoma zawodnikami, którzy mogą dopełnić skład oraz z trenerami, którzy poprowadzą drużynę Azotów-Puławy w sezonie 2023/2024.

Z kolei we wtorek 23.05 odbyło się spotkanie drużyny z Zarządem Klubu podczas którego Prezes Jerzy Witaszek podsumował sezon 2022/2023, przedstawił plan na najbliższe tygodnie oraz poinformował zespół o prowadzonych działaniach. Na koniec Prezes Witaszek wręczył odchodzącym zawodnikom oraz trenerowi pamiątkowe medale i podziękował za pracę na rzecz klubu.