Henryk Szczepański prezesem ZPRP

28 cze 2021 |

Henryk Szczepański został wybrany przez Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo Wyborcze ZPRP na Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Będzie pełnił tę funkcję przez najbliższe cztery lata. Henryk Szczepański nie miał konkurenta, a decyzja delegatów zapadła jednogłośnie.

Henryk Szczepański został wybrany przez Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo Wyborcze ZPRP na Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Będzie pełnił tę funkcję przez najbliższe cztery lata. Henryk Szczepański nie miał konkurenta, a decyzja delegatów zapadła jednogłośnie.

Bardzo dziękuję wszystkim delegatom za wybór. To dla mnie dowód ogromnego zaufania. Zapewniam, że z zaangażowaniem, determinacją i otwartością na dialog będę pełnił tę funkcję. Jestem przekonany, że razem z nowym zarządem zrealizujemy nasze cele i zadania. Piłka ręczna to gra zespołowa, stąd wierzę, że drużynowo będziemy realizować naszą misję – mówi Henryk Szczepański, Prezes ZPRP.

Henryk Szczepański został Prezesem ZPRP w lutym tego roku po rezygnacji Andrzeja Kraśnickiego – dotychczasowego wieloletniego Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Wcześniej przez wiele lat był I Wiceprezesem i Dyrektorem Biura ZPRP. Doskonale zna wszystkie wyzwania, priorytety i cele na najbliższy czas oraz kolejne lata. Najważniejsze to dalsza promocja i rozwój dyscypliny, organizacja Mistrzostw Świata 2023, które odbędą się w Polsce i Szwecji oraz awans naszych reprezentacji do najważniejszych międzynarodowych turniejów.

Rozwój dyscypliny oraz zapewnienie naszym reprezentacjom jak najlepszych warunków treningowych i udziału w międzynarodowych turniejach to dla nas absolutny priorytet. Ogromnym wyzwaniem jest także organizacja Mistrzostw Świata Mężczyzn w Polsce i Szwecji już za niespełna dwa lata. To ogromna szansa na promocję dyscypliny, promocję PGNiG – Sponsora Strategicznego Polskiej Piłki Ręcznej oraz naszego kraju. Przygotowania do tego wydarzenia idą zgodnie z planem. Wierzę, że w 2023 roku pokażemy zarówno nasz sportowy, jak i organizacyjny potencjał – podkreśla Prezes ZPRP.

Henryk Szczepański od 2010 roku pracuje w Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Wcześniej – w latach 2001-2010 – był kanclerzem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Przez wiele lat był międzynarodowym sędzią piłki ręcznej. W 1999 roku – po zakończeniu sędziowania – został delegatem Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. W tym samym roku otrzymał nominację na funkcję delegata Związku Piłki Ręcznej w Polsce, którą pełni do dzisiaj. W okresie 1999-2012 był przewodniczącym Kolegium Sędziów ZPRP. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro pełnił obowiązki kierownika naszej ekipy reprezentacyjnej, gdzie polski zespół wywalczył czwarte miejsce. Od 2017 roku pełni obowiązki przewodniczącego Rady Nadzorczej PGNiG Superligi. W latach 2013-2017 był członkiem komisji rewizyjnej, a od kwietnia 2017 roku jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Skład Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce kadencji 2021 – 2025

Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego wybrany został nowy Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce:

 1. Baum Mirosław
 2. Gutkowski Grzegorz
 3. Hojda Stanisław
 4. Kobylarz Marcin
 5. Kuptel Rafał
 6. Majdziński Robert
 7. Mańkowski Przemysław
 8. Mądrala Andrzej
 9. Męczykowski Dariusz
 10. Polak Katarzyna
 11. Sojkin Bogdan
 12. Spieszny Michał
 13. Szmal Sławomir
 14. Zubek Marcin

Komisja Rewizyjna:

 1. Błoniarczyk Dorota
 2. Gackowski Jerzy
 3. Moczygemba Szczepan
 4. Tarczykowski Zbigniew
 5. Trojan Bogusław

Delegaci jednogłośnie przyjęli też sprawozdanie z działalności Związku Piłki Ręcznej w Polsce za lata 2016 – 2021 i sprawozdanie finansowe za rok 2020 rok.

Odznaczenia i wyróżnienia

Zygfryd Kuchta postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu oraz za osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej. Odznaczenie wręczył Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Nowacki.

Odznakę Diamentową z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej” otrzymali:

 • Piotr Cieśla
 • Włodzimierz Zieliński
 • Jan Prześlakiewicz
 • Andrzej Jabłoński
 • Janusz Terlecki
 • Jerzy Witaszek